Witam na mojej stronie imiennej. Zapewne interesujesz się prawem, przestępczością i bezpieczeństwem biznesu, albo szukasz pomocy związanej z tymi zagadnieniami. Poruszana tu tematyka odpowie na wiele Twoich pytań. Specjalizuję się w materii bezpieczeństwa i wywiadu gospodarczego oraz w sprawach karnych - kryminalnych, gospodarczych i skarbowych. Swoją drogę z wykonywanym zawodem rozpocząłem studiując prawo, nauki polityczne oraz ekonomię w specjalizacji podatkowej. Przeszedłem szkolenia prowadzone przez ekspertów służb cywilnych i wojskowych: polskich, amerykańskich, izraelskich i rosyjskich. Posiadam należne "z urzędu" uprawnienia do (dawnej) licencji II stopnia ochrony osób i mienia. W wolnych chwilach pracuję nad rozprawą doktorską z zakresu prawa konstytucyjnego i karnego.
 
Z komercyjnym sektorem bezpieczeństwa gospodarczego związany jestem od 2000 roku. Od tego czasu zrealizowałem ponad 1000 zleceń, w tym rozwiązywałem problemy osób z listy najbogatszych Polaków, spółek giełdowych oraz działaczy politycznych, a także nagłaśniałem sprawy bulwersujących zbrodni i afer gospodarczych. Nie zliczę, ile razy konfrontowałem się z zawodowymi oszustami, brutalnymi kryminalistami, czy działającymi na ich rzecz prawnikami oraz skorumpowanymi funkcjonariuszami. Organizowałem obsługę prawno-detektywistyczną oraz ochronę fizyczną w państwach takich jak Rosja, Ukraina, Włochy, Francja, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Pełniąc funkcje dyrektorskie zbudowałem w minionej dekadzie dwa duże piony realizacyjne w sieciach polskich kancelarii prawno-finansowych, a jako ekspert ds. karno-gospodarczych pełniłem funkcję partnera kancelarii JanSzed. Świadczyłem również usługi doradcze w sprawach przestępczości gospodarczej na rzecz komisji sejmowej w ramach działalności Biura Analiz Sejmowych. Następnie, wraz z moim zespołem zrzeszającym profesjonalistów z zakresu prawa karnego i cywilnego oraz detektywistyki, w większości składającym się z byłych oficerów służb państwowych, świadczyłem usługi na rzecz indywidualnych klientów, podmiotów gospodarczych, audytorskich, agencji detektywistycznych i kancelarii prawnych. Odpowiadałem za ujawnienie i nagłośnienie m.in. afery autostradowej, wyłudzeń wielomilionowych środków unijnych, współpracy urzędników państwowych z przestępczością zorganizowaną (w tym włoską i ukraińską), terroru stosowanego wobec warszawskich przedsiębiorców oraz licznych oszustw w sektorze budownictwa developerskiego, branży recyklingowej i w sektorze bankowym, na zlecenie Sejmu RP przygotowywałem także analizę kryminalną afery Amber Gold.
 
Oprócz bogatego doświadczenia praktycznego mam w swoim dorobku również liczne sukcesy na polu teorii. Jestem autorem ponad trzystu reportaży o tematyce kryminalnej oraz politycznej publikowanych w prasie polskiej, brytyjskiej i niemieckiej, autorskich programów szkoleniowych, kilkunastu publikacji książkowych, w tym podręczników, z zakresu przestępczości, prawa, podatków i bezpieczeństwa gospodarczego. Część z nich zyskała uznanie uczelni wyższych i trafiła na listy literatury podstawowej studiów z zakresu detektywistyki, wywiadu gospodarczego oraz typologii przestępców m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, czy na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Miałem też zaszczyt poprowadzić prelekcje podczas polskich sympozjów globalnej organizacji Strategic and Competitive Intelligence Professionals - SCIP zrzeszającej międzynarodowych ekspertów ds. wywiadu konkurencyjnego. Od 2014 roku prowadziłem wykłady na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku studiów Strategiczny wywiad biznesowy. Wprowadzałem tam studentów w tematykę "przestępstw gospodarczych" oraz "granic prawnych wywiadu biznesowego", czyli prawa karnego i cywilnego. W 2016 roku wykładałem na tej samej uczelni zagadnienia "kontrwywiadu biznesowego" na kierunku Bezpieczeństwo biznesu, obejmujące metodykę ukrywania tajemnic przedsiębiorstwa i przeciwdziałania szpiegostwu przemysłowemu. Od 2019 roku można mnie znaleźć wśród wykładowców Uniwersytetu SWPS, gdzie na kierunku studiów "Strategiczna analiza konkurencji" odpowiadam za zagadnienia analizy śledczej i wykrywania symptomów przestępstw gospodarczych. We wcześniejszych latach miałem przyjemność również poprowadzić wykłady otwarte na zaproszenia kadry profesorskiej i studentów m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej oraz w Szkole Głównej Handlowej. Natomiast wszystkich chętnych ceniących sobie wiedzę w skondensowanej formie zapraszam na zamknięte szkolenia z zakresu bezpieczeństwa biznesu, organizowane przez ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.
 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy rozwiązaniu poważnego problemu, w szczególności związanego z przestępstwem gospodarczym, szpiegostwem przemysłowym, kontrolą rzetelności i wypłacalności kontrahenta, windykacją lub antywindykacją, napisz do mnie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Nie musisz uczyć się na swoich błędach i tracić przez to fortuny - powierz ją doświadczonemu profesjonaliście.
 
Kazimierz Turaliński
Ekspert ds. przestępczości i bezpieczeństwa gospodarczego